Wiedza

Posiadasz działkę? Sprawdź, jak wybudować na niej TWÓJ GOTOWY DOM!

Własny dom jest marzeniem większości rodzin. Jeśli masz już działkę budowlaną, jesteś o krok bliżej osiągnięcia tego celu. Ale samo posiadanie działki nie oznacza jeszcze, że można na niej postawić budynek. Konieczne jest dopełnienie wszystkich wymaganych prawem formalności.

O co dokładnie chodzi? Do kogo zwrócić się z pomocą w uzyskaniu pozwolenia na budowę? Oczywiście do nas! Przedstawiamy najkrótszy w sieci poradnik, z którego w kilka minut dowiesz się, jak rozpocząć budowę na własnej działce.

Sytuacja 1: Twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP) jest aktem prawa miejscowego. Oznacza to, że ma on cechy aktu prawnego powszechnego, ale obowiązuje wyłącznie na ściśle określonym terenie (np. w mieście lub w gminie). Wydaje go Rada Gminy lub Rada Miasta w formie uchwały. MPZP określa przeznaczenie danego terenu, warunki jego zagospodarowania i zabudowy, a także możliwość rozmieszczenia inwestycji celu publicznego. Załącznikiem do pisemnej treści MPZP jest stosowna mapa.

Co z tego wynika dla osób posiadających działkę? W MPZP znajduje się informacja o tym, na jaki cel przeznaczona jest działka. Projekt domu musi być z nim zgodny. To właśnie sprawdzi nasz architekt – zweryfikuje on, czy wybrany przez Ciebie TWÓJ GOTOWY DOM odpowiada przeznaczeniu, jakie nadano działce w ramach MPZP.

Co dalej? Możesz przygotować się na rozpoczęcie budowy! W tym celu umówimy Cię na spotkanie z naszym architektem, który wyjaśni cały proces i odpowie na wszystkie pytania. Nie obawiaj się – każde z nich potraktujemy poważnie. Wiemy, że nie każdy jest ekspertem od prawa i technologii budowlanych – to nasza działka. Architekt wesprze Cię w procesie uzyskania pozwolenia na budowę, które jest niezbędne, aby przystąpić do działania.

Sytuacja 2: Twoja działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

To sytuacja spotykana o wiele częściej, niż ta pierwsza. Aż 70% powierzchni Polski nie jest objęte MPZP. Zwłaszcza w mniejszych gminach MPZP nie bywa uchwalany. Czy w takiej sytuacji szansa na budowę domu przepada? Bynajmniej – ale uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga dopełnienia nieco innych formalności.

Inwestor (czyli Ty – osoba zlecająca budowę i finansująca ją) musi wówczas wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu(w skrócie: WZiZT lub po prostu warunki zabudowy). Adresatem wniosku jest odpowiednio prezydent miasta, burmistrz lub wójt. WZiZT stanowi element planowania przestrzennego w gminie. Jeśli decyzja jest pozytywna, oznacza to, że upoważniony do tego organ uznał, iż planowana budowa nie naruszy ładu przestrzennego (czyli wpasuje się w okolicę bez powodowania dysonansu). A wtedy już będziemy mogli zbudować TWÓJ GOTOWY DOM!

Nasz architekt w trakcie spotkania udzieli wyczerpujących informacji i będzie służył pomocą w zakresie starania się o warunki zabudowy.

Pobierz i wydrukuj