Smart home – na czym polega inteligentny dom?
Coraz chętniej otaczamy się nowymi technologiami – zarówno w życiu zawodowym, jak i na co dzień. Inteligentne są już nie tylko maszyny produkcyjne, charakterystyczne dla Przemysłu 4.0, ale także systemy i sprzęty wykorzystywane na co dzień w domu. W którym momencie można jednak powiedzieć, że budynek jest „smart”?
W inteligentnym domu zainstalowana jest automatyka budynkowa. Składają się na nią rozwiązania elektroniczne dostępne zarówno na poziomie pojedynczego lokalu (np. mieszkania w bloku), jak i całego domu (w przypadku budynku jednorodzinnego). Warto przy tym pamiętać, że nie każda elektronika jest od razu „smart”. Podstawowym kryterium jest tutaj jej zdolność komunikacji, czyli podłączenia do sieci. Co istotne, cena sprzętu nie ma tutaj znaczenia – bardzo drogi, analogiczny sprzęt audiofilski nie jest „smart”, ale zwykły głośnik bluetooth sterowany za pomocą aplikacji – już tak.
Komunikacja pomiędzy elementami domowej sieci nie musi nawet przebiegać bezprzewodowo. Powszechnym rozwiązaniem jest wewnętrzna sieć zasilająca, zapewniająca ciągłość transmisji danych.
Inteligentnym możemy nazwać ten budynek, w którym istnieje możliwość wydawania poleceń poszczególnym systemom. Jest to możliwe dzięki istnieniu Internetu Rzeczy (w skrócie IoT – Internet of Things). To właśnie wszystkie przedmioty codziennego użytku, które komunikują się między sobą (i oczywiście z użytkownikiem). Mowa tutaj np. o kontrolowanych z aplikacji panelach fotowoltaicznych, o bramie automatycznej otwierającej się dzięki wydanemu znacznie wcześniej poleceniu, jak również o ekspresie do kawy, który przygotowuje napój na konkretną godzinę.
Jakie są zalety smart home?
🌟 Oszczędność. Systemy są w stanie wybierać najbardziej optymalny sposób zużycia energii (np. panele grzewcze na podczerwień).
🌟 Komfort. Mieszkanie w zautomatyzowanym domu jest o wiele wygodniejsze.
🌟 Bezpieczeństwo. Systemy mogą odpowiadać za monitoring posesji, pilnować snu dziecka czy zapobiegać spaleniu garnka postawionego na piecu.
🌟 Prestiż. Wartość inteligentnego domu jest wyższa, niż identycznego budynku nie posiadającego rozwiązań „smart”.
Jednocześnie należy pamiętać o wymogach bezpieczeństwa. Każde z urządzeń w sieci domowej może stanowić potencjalne źródło ataku hakerskiego. Jeśli więc nie chcemy, aby ktoś skradł pieniądze z naszego rachunku bankowego, włamując się do systemu oświetlenia albo do pralki, musimy pamiętać o instalowaniu programów antywirusowych, a także aktualizacji dla każdego stosowanego oprogramowania.